A tudós teológus

Győri János igazi polihisztor volt, akiknek szívügye volt a prédikálás és a tanítás. Hűséges munkájának köszönhetően az egyszerű nagytarcsai parasztemberek megdöbbentően mély bibliaismerettel és teológiai-liturgikai ismerettel rendelkeztek. Ráadásul az egész nagytarcsai templom prédikált: az előtérbe szemléltető táblákat, világító-mozgó képeket, figurákat készített, melyek mindig az adott ünnepkör fő mondanivalóját jelenítették meg. A templom szentélyében pedig kinyitható és forgatható szárnyas oltár készült a tervei alapján, mely ebben a formában az egész országban egyedülállóként segíti az egyházi év követését. A templombelső berendezését is úgy készíttette el, hogy elemei mind-mind valamilyen teológiai üzenettel szolgáljanak.

Több könyvet is írt: Ecce homo címmel egy kétkötetes teológiai értekezést, továbbá Az érckígyó, a Szombat vagy vasárnap című, rövidebb lélegzetű műveket.

Mivel több idegen nyelven – finnül, németül és szlovákul – is jól beszélt, Nagytarcsán gyakran megfordultak neves külföldi vendégek: esperesek, püspökök, ének- és zenekarok. 

Amikor Győri János Nagytarcsán megkezdte lelkészi szolgálatát, a templom oltárát csupán egy egyszerű kőkereszt díszítette, a templom falai pedig fehérre meszeltek voltak, mindenféle díszítés nélkül. Ő azonban felhasználta az épületet a tanításban. Szolgálata évei alatt így lett ez az egyszerű templom beszélő templom, melynek minden eleme mély teológiai igazságokról prédikál hangtalanul is. Bár a kivitelezést művészekre bízta, a mondanivalót minden esetben ő határozta meg. Az oltárra így épült fel fokozatosan, három ütemben egy egyedi forgó szárnyas oltár, mely karácsonytól nagypénteken és húsvéton át pünkösdig öleli át az egész egyházi esztendőt.

Győri János tanításának hatékonyságát jól jellemzi, hogy szolgálata nyomot hagyott a falu népviseletén is, hiszen a majdnem teljesen evangélikus vallású településen az asszonyok és lányok vasárnapi viselete spontán hozzáigazodott az egyházi esztendő ünnepeihez, és egyfajta liturgikus színrend jelent meg a gyülekezeti tagok öltözködési szokásaiban is. A felvételen Fényes Mihályné beszél a nagytarcsai népviseletről.

Ádventi, karácsonyi oltárkép

Pünkösd és reformáció oltárképe

Böjti, nagypénteki oltárkép

Húsvéti, feltámadási oltárkép